Næstved Sportsdykkerklub tilbyder en unik mulighed for at prøve kræfter med dykning i trygge rammer. Hvis du har sat dig for at udforske nye grænser i 2025, er dette arrangement perfekt for dig. Klubben afholder to prøvedyk i februar, hvor nysgerrige og kommende dykkere kan få en smagsprøve på, hvad dykning indebærer.
Prøvedyk i Næstved SvømmehalPrøvedykkene finder sted i Næstved Svømmehal på Nygårdsvej 100. Onsdag den 5. februar skal deltagerne være omklædt og klar ved bassinet kl. 20.45, mens lørdag den 8. februar er mødetidspunktet kl. 9.45. Det eneste, du behøver at medbringe, er badetøj og et håndklæde, da klubben stiller alt nødvendigt udstyr til rådighed.
Tryghed og læring i fokusUnder prøvedykket vil du blive introduceret til udstyret og modtage grundig vejledning fra erfarne dykkere, som vil ledsage dig under hele oplevelsen. Det er en fantastisk chance for at opleve dykningens magi i et sikkert miljø.
Tilmelding og videre mulighederPrøvedykkene er gratis, men tilmelding er nødvendig senest den 4. februar for onsdagens dyk og den 7. februar for lørdagens dyk. Der er begrænsede pladser, så skynd dig at sikre din plads. Hvis dykning fanger din interesse, er der også mulighed for at tilmelde sig CMAS* kurset, som starter den 19. februar og giver dig mulighed for at dykke ned til 20 meter i åbent vand.
Praktisk information:
Datoer: Onsdag 5. februar 2025 og lørdag 8. februar 2025
Tidspunkter: Onsdag kl. 20.45, lørdag kl. 9.45
Sted: Næstved Svømmehal, Nygårdsvej 100, 4700 Næstved
Entré: Gratis
Arrangør: Næstved Sportsdykkerklub
Tilmelding: Senest 4/2 for onsdag og 7/2 for lørdag
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her