Onsdag formiddag modtog politiet en anmeldelse om skunkplanter lidt uden for Næstved, hvilket resulterede i, at en politipatrulje rykkede ud til stedet. Betjentene fandt et skunkvæksthus med planter i flere størrelser fordelt i flere bygninger. Der blev i alt fundet 1.387 planter, som svarer til godt 39 kg marihuana.
Udover planterne var der en hel del teknisk udstyr, herunder lamper, ventilatorer, udsugning, potter og jord. Planterne blev destrueret i samarbejde med Beredskabsstyrelsen, mens det tekniske udstyr blev transporteret væk.
Klokken 15.45 samme dag anholdt politiet en 24-årig mand fra Storkøbenhavn, som nu er sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om euforiserende stoffer. Den 24-årige fremstilles i grundlovsforhør i retten i Næstved senere torsdag, hvor anklagemyndigheden vil anmode om, at retsmødet afvikles for lukkede døre.