En stor påhængsvogn forsvandt fra en parkeringsplads i Næstved mandag eftermiddag. Påhængsvognen var lastet med en del værktøj og forskellige andre effekter.
Søndag eftermiddag modtog politiet en anmeldelse om, at to mænd havde forceret et hegn til en dagligvareforretning i Lundby. De to mænd stak af til fods med en plæneklipper og en vertikalskærer, men blev kort efter konfronteret af et vidne, der havde fulgt efter dem.
Et nyt initiativ hos Friluftsland i Næstved gør det nu muligt få repareret alt fra tøj, vandrestøvler og sko til soveposen eller teltet – uanset om det er købt i forretningen eller ej.
Onsdag aften modtog politiet en anmeldelse om en tilsyneladende fuld mand, der råbte op i Algade i Vordingborg. Manden, som var 36 år gammel og fra Vordingborg, blev i første omgang bortvist fra stedet.
Mange boligsøgende efterspørger de samme kriterier, når de søger efter bolig på Boligsiden. Dog er der to kvaliteter, som flest drømmer om.
Politiet blev tidligt onsdag morgen kaldt til Lupinvej i Næstved, hvor en uvedkommende mand havde lusket omkring ved en boligblok. Manden, som var højtråbende og virkede påvirket af enten stoffer eller spiritus, nægtede at rette sig efter politiets anvisninger og ville ikke dæmpe sig.
Energistyrelsen har netop åbnet for en ny pulje med tilskud til varmepumpe. Men hvorvidt man kan søge puljen, afhænger af fjernvarmeforholdet på adressen. Lokal ekspert fra Næstved giver sine bedste råd.
Den 4. februar stod en af politiets målevogne fra den automatiske trafikkontrol på Suså Landevej ved Gelsted, hvor hastighedsbegrænsningen er 70 km/t. En bilist blev her målt til at køre 152 km/t, hvilket kvalificerer til betegnelsen vanvidsbilist.
Lørdag aften modtog politiet en anmeldelse fra andre trafikanter om en bilist, der kørte hasarderet på parkeringspladsen ved Næstved Storcenter. En politipatrulje fandt hurtigt frem til bilen, som blev ført af en 44-årig mand fra Næstved.
Under en hastighedskontrol lørdag aften på Vordingborgvej uden for Næstved, rakte en passager i en bil en fuckfinger efter politiet. Kort efter blev bilen standset af politiet.