Så er der nyt fra Næstved Mægleren ApS
Så er der nyt fra Knapmann & Rosendal ApS
Politiet rykkede tirsdag aften ud til et varehus i Næstved efter at have konstateret et unormalt svind i varerne over en periode af nogle måneder. Der var mistanke om, at en medarbejder stod bag tyverierne.
Fredag den 18. oktober 2024 inviterer Sceptor til en unik teaterkoncert på Grønnegades Kaserne Kulturcenter i Næstved. "Land of Confusion II" udforsker en utopisk fremtid gennem musik, dans og teater og lover en oplevelse, der vil røre publikum dybt.
Kom og oplev den anmelderroste film 'Niceville' i Skt. Jørgens Kirke i Næstved. Filmen, der blev nomineret til tre Oscars i 2011, tager os med til Mississippi i 1962, hvor racelove er under forandring. En historie om mod, fællesskab og kamp for retfærdighed.
Så er der nyt fra Næstved Mægleren ApS
I weekenden har der været flere tilfælde, hvor ældre borgere er blevet narret til at udlevere betalingskort og koder til kriminelle. En af sagerne involverer en 85-årig kvinde fra Næstved, der mandag aften blev kontaktet af en person, der udgav sig for at være fra "banken".
Mandag gennemførte Udlændingekontrolafdelingen en aktion mod kvindehandel og prostitution forskellige steder i politikredsen. Som en del af indsatsen besøgte politiet to adresser i Næstved, samt adresser i Nykøbing og Rødby.
Så er der nyt fra Knapmann & Rosendal ApS
Herlufsholm GF triumferede over Møns FK med en sikker sejr på udebane. Holdet leverede en solid indsats på offensiven og det høje pres, som blev afgørende for kampens udfald.
Så er der nyt fra Næstved Mægleren ApS
Lørdag aften klokken 21.39 opstod der tumult på Jernbanegade i Næstved, da en 31-årig mand fra Slagelse blev opfarende og aggressiv. Den 31-årige mand havde stukket en anden mand en knytnæve i ansigtet, hvilket førte til, at politi og ambulance blev tilkaldt til stedet. Den tilskadekomne mand blev efterfølgende kørt til kontrol på sygehuset.
En 22-årig mand uden fast bopæl kom i kontakt med politiet både fredag og lørdag i Næstved. Fredag klokken 13.28 observerede en politipatrulje den 22-årige på Skovsyrevej, hvor flere personer kortvarigt henvendte sig til ham. Politibetjentene besluttede at tjekke manden og fandt 18 små poser med i alt 23,9 gram hash samt en joint og nogle kontanter. De ulovlige stoffer blev konfiskeret, og manden blev...
Lørdag eftermiddag klokken 15.10 modtog politiet en anmeldelse om en mand, der gik rundt og råbte og skreg på Banegårdspladsen i Næstved. En patrulje ankom hurtigt til stedet og fik fat på den larmende mand, som viste sig at være 43 år gammel og uden fast adresse.
Natten til søndag klokken 1.52 stjal en 43-årig mand uden fast bopæl en karton vin fra en benzinstation i Sct. Jørgens Park i Næstved. Efter tyveriet løb manden fra stedet.