Næstved Kommune påbegynder i uge 28 nedrivningen af den tidligere Næstved Svømmehal, der har været centrum for byens fritidsliv siden 1970’erne.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Næstved og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Bilka, Coop365, Kvickly, Meny, Netto og Rema 1000.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Næstved. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Fra spændende filmforestillinger til afslappende havevandringer og pulserende træningshold, tilbyder Næstved en bred vifte af aktiviteter i den kommende uge. Uanset alder eller interesse er der arrangementer, der kan fange din interesse.
Fra den 6. til den 9. juli 2026 bliver Herlufsholm Kirke i Næstved fyldt med en række unikke musikalske arrangementer. Oplev en bred vifte af klassiske koncerter med musik fra anerkendte komponister og talentfulde musikere, der vil fortrylle publikum med deres færdigheder.
I Næstved koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 338 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Politiet modtog en anmeldelse fra en dagligvareforretning i Næstved, hvor en kunde havde stjålet forskellige dagligvarer og en pose grillkul. En opmærksom medarbejder fulgte efter kunden, hvilket førte politipatruljen til at anholde den pågældende i Rådmandshaven klokken 12.20.
Næstved Kommune indfører nyt busnet 28. juni med ændrede ruter, flere afgange og bedre forbindelse på tværs af kommunen.
Zealand Erhvervsakademi åbner to nye engelsksprogede professionsbachelorer i Næstved med fokus på cybersikkerhed og bygningskonstruktion fra sommeren 2027.
Borgere inviteres til at præge udviklingen af Næstved Kommune gennem offentlig høring og borgermøder om ny kommuneplanstrategi, der sætter retningen frem til 2038.
Torsdag klokken 5.10 blev en 17-årig mand anholdt og sigtet for afpresning af to yngre mænd over Snapchat. Den 17-årige er også sigtet for at have forsøgt at true den ene af de yngre mænd til at undlade at melde afpresningen til politiet.
Onsdag aften anmeldte en kvinde, at hun var blevet udsat for trusler, efter en pose med tøj forsvandt fra hendes opgang. En mand truede hende med at slå hende og hendes barn ihjel.
Onsdag eftermiddag modtog politiet en anmeldelse fra en dagligvareforretning i den sydlige del af Næstved. En kunde havde nappet en ramme Grøn Tuborg og forladt forretningen uden at betale.