Fredag eftermiddag modtog politiet i Næstved en anmeldelse fra en mand, der havde fået stjålet sin iPad aftenen forinden. Tyveriet fandt sted på et værtshus i Næstved.
Fredag aften blev en 25-årig mand fra Køge anholdt i Haslev efter en voldelig episode under Haslev Festdage. Manden havde indledt en diskussion med to vagter, som eskalerede til et overfald med slag og spark.
I de tidlige morgentimer opstod der uro i Ramsherred i Næstved, hvor en mand optrådte utryghedsskabende. Manden, der var påvirket, nægtede at oplyse sit navn eller fødselsdag til politiet.
Søndag eftermiddag blev politiet kaldt til banegården i Vordingborg, hvor en 31-årig mand fra Stevns opførte sig utryghedsskabende. Den temmelig fulde mand havde kastet med øl, hvilket førte til, at han blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.
Lørdag aften klokken 22.48 blev en 43-årig mand standset af politiet i Toksværd, Næstved. En alkometertest afslørede, at manden havde en meget høj promille, som ved en gentaget test steg til over 2. En promille over 2 betragtes som vanvidskørsel.
Torsdag eftermiddag blev en 32-årig polsk mand anholdt af politiet efter en anmeldelse om butikstyveri i Vestsjællandscenteret i Slagelse. Manden havde stjålet tre flasker rom, men politiets efterforskning afslørede mistanke om yderligere fire butikstyverier, der fandt sted i Slagelse, Næstved, Aalborg og Hjørring.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Næstved og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udvalg af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Bilka, Coop365, Kvickly, Meny, Min Købmand, Netto og Rema 1000.
8 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Næstved. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Næstved byder på en spændende uge med et varieret program af aktiviteter og events. Uanset om du er til film, digtoplæsning, friske råvarer eller sportsaktiviteter, finder du noget at deltage i.
Så er der nyt fra Crazy Sushi
Riddergade 8A er netop kommet til salg til hele 12.000.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Næstved.
Så er der nyt fra Crazy Sushi
Ni virksomheder – otte fra Næstved – har som de første i Danmark gennemført et pilotprojekt, der skal gøre klimaregnskaber lige så robuste som de finansielle.
Natten til fredag, omkring klokken 1.45, blev en politipatrulje i centrum af Næstved opmærksom på et slagsmål i Ramsherred. Da betjentene steg ud af politibilen, hørte de lyden af knust glas, og det viste sig, at en 36-årig mand havde fået en flaske i nakken.